Przeglądając FORUM musisz zdawać sobie sprawę z faktu, że możesz natrafić na mało estetyczne lub drastyczne treści.
Z tego też powodu przeglądanie FORUM przez dzieci powinno odbywać się w obecności osoby dorosłej.
Sokół wędrowny - PGE EC Lublin - 2026

#324055 przez Manta

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

przyroda, ludzie
Więcej
  • Posty 2743
  • Otrzymane podziękowania 43685
O 17:34 wróciła na koniec barierki: rozłożyła skrzydła, patrzyła w dół i skrzeczała.
Za dwie minuty na dachu wylądowała Volta. Gerda nadal siedziała na rogu, czasem spoglądając, co porabia siostra. A siostra brykała po całym dachu, łapała suchary, podskubywała je.
Za jakiś czas zeskoczyła na kratę i zaczepiała siostrę skubiąc ją po szponach i po skrzydłach. 
O 17:50 obie wskoczyły na kilka chwil do budki.

 

Gerda  jednak wciąż nawoływała informując rodziców, że właśnie tutaj jest ich córeczka 🙃

Potem przeszła za budkę i stąd o 17:56 odleciała. Volta niedługo potem poszła w jej ślady.

O 20:14 Gerda przyleciała ponownie. Za kilka minut dołączyła Volta. Też jej się spodobała miejscówka siostry i zmusiła ją, żeby się trochę posunęła.
Siedziały tak siostrzyczki jakiś czas, w końcu o 20:25 Volta odleciała. Gerda obserwowała przeloty i też zaraz pomknęła. Potem widoczne były co najmniej trzy sokole sylwetki uganiające się za sobą.;48 

Po tych lotach Gerda jeszcze trzy razy przylatywała pod budkę i za jakiś czas sfruwała w dół. O 20:48 odleciała na dobre.
MantaSokół wędrowny - PGE EC Lublin - 2026
2026-06-23 08:37 · 2026-06-23 22:03
#324062 przez Manta

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

przyroda, ludzie
Więcej
  • Posty 2743
  • Otrzymane podziękowania 43685
Dziś od wczesnego ranka młode są bardzo aktywne. Tuż przed czwartą pojawiła się na dachu samiczka (być może Volta), była minutę. I do 8:20 naliczyłam 9 wizyt.

Trudno powiedzieć które młode przylatywało, na pewno  jedna z nich to była Gerda i na pewno były to samiczki, więc prawdopodobnie to właśnie Gerda i Volta dziś z rana nam się pokazują.

Najpierw trzy razy były to wizyty tylko na dachu.
 
Ten obrazek jest ukryty dla gości.
Proszę zalogować się lub zarejestrować, aby go zobaczyć.
 
 
Ten obrazek jest ukryty dla gości.
Proszę zalogować się lub zarejestrować, aby go zobaczyć.



O 4:40 przyleciała Gerda, 
 
Ten obrazek jest ukryty dla gości.
Proszę zalogować się lub zarejestrować, aby go zobaczyć.
 

potem zeskoczyła na podest i tam w swojej pozycji wyczekującej, czyli z rozchylonymi skrzydłami i skrzecząca obserwowała - pewnie rodzica. Poleciała o 4:56.
MantaSokół wędrowny - PGE EC Lublin - 2026
2026-06-23 09:17 · 2026-06-23 22:22
#324063 przez Manta

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

przyroda, ludzie
Więcej
  • Posty 2743
  • Otrzymane podziękowania 43685
5:37 - 5:56 następna wizyta młodej, najpierw na dachu, potem na podeście i zeskok w dół
 
Ten obrazek jest ukryty dla gości.
Proszę zalogować się lub zarejestrować, aby go zobaczyć.
 

Potem tuż po szóstej ponownie wizyta na dachu, zeskok na podest za budką przy kamerze i tam młoda znikła.
O 7:05 kolejna wizyta na dachu i po minucie odlot.

O7:10 widać było przelot dwójki, jedna z nich wylądowała na kracie. Potem dość długo siedziała na końcu barierki, przeczesywała piórka. O 7:29 ze skrzekiem odleciała. Za parę chwil z konstrukcji przy budce ruszył ktoś za nią (pewnie druga młoda) i potem widać jeszcze było przeloty. 

O 7:39 znowu młoda wylądowała na dachu (potem okazało się, że to Gerda). Obserwowała przeloty, potem przeniosła się na podest i dalej widać było, że ktoś lata (pewnie druga młoda, bo Gerda nie przybrała swojej pozy zarezerwowanej dla rodzica, że oto ona, pisklaczek mały czeka aż się nią zainteresują 😉)
Gerda długo siedziała na końcu barierki, o 8:17 weszła na chwilę do budki.
O 8:20 znikła - przeskoczyła na konstrukcje pod kamerą. 

Do porannych wizyt, dla równego rachunku 😉 trzeba dopisać jeszcze jedną: o 9:18 przyleciała na kratę jedna z sióstr. Zaraz weszła na poręcz i siedziała tak przez 10 minut.
 
Ten obrazek jest ukryty dla gości.
Proszę zalogować się lub zarejestrować, aby go zobaczyć.
MantaSokół wędrowny - PGE EC Lublin - 2026
2026-06-23 22:52 · 2026-06-24 09:33
#324076 przez Manta

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

przyroda, ludzie
Więcej
  • Posty 2743
  • Otrzymane podziękowania 43685
Po południu młodzież też o budce pamiętała. 

Były w różnych konfiguracjach: czasem siedziało jedno, czasem dołączało drugie:  odlatywały, przylatywały.
Myślę, że najwięcej czasu przy gnieździe spędziła Gerda: wieczorem pokazała obrączkę, ale wcześniej też to prawdopodobnie ona przesiadywała na poręczy.

Po 19 wpadł Gwizdek, był też w budce na chwilę. 



O 19:35 przyleciała na koniec barierki Wanda. O 20:09 wykurzyła ją stąd Gerda.
Potem były dwie wizyty dorosłych w budce: najpierw Wandy, potem Czajnika. A córeczka wszystko obserwowała z poręczy.



Gerda siedziała długo: dopiero o 21:42 przedreptała za róg budki i pewnie tam w zaciszu ułożyła się do snu.
MantaSokół wędrowny - PGE EC Lublin - 2026
2026-06-24 09:29 · 2026-06-24 23:32
#324080 przez Manta

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

przyroda, ludzie
Więcej
  • Posty 2743
  • Otrzymane podziękowania 43685
Do północy Gerda spała za budką, potem przeniosła się na próg.
 
Ten obrazek jest ukryty dla gości.
Proszę zalogować się lub zarejestrować, aby go zobaczyć.


Obudziła się po 3, ale nie spieszyła się z odlotem. A jakie fantastyczne widoki miała, dzieciaki się ganiały
 
Ten obrazek jest ukryty dla gości.
Proszę zalogować się lub zarejestrować, aby go zobaczyć.
 

Gerda ogląda zabawy rodzeństwa

Odleciała o 4:36.

Za 20 minut przyleciała samiczka na dach, po minucie odleciała. Może była to Volta, bo właśnie ona zjawiła się po kilku chwilach i urządzała harce przy gnieździe.

Moderatorzy: dziuniekCiuciek
Czas generowania strony: 0.370 s.
Zasilane przez Forum Kunena